Krzysztof Filla   Galeria Fotografii

"Najniebezpieczniejszy światopogląd mają ludzie,
 którzy nigdy nie przyglądali się światu." Alexander V.Humboldt

STRONA GŁÓWNA
AZJA AMERYKA EUROPA POLSKA PRZYRODA RÓŻNE TEKSTY O MNIE KONTAKT MÓJ PROJEKT
ENGLISH O MNIE


Fotografia

Pierwsze moje zdjęcie zrobiłem w roku 1993 kiedy kupiłem super-awaryjnego Zenita 12XP. Na 6 zrobionych rolek tylko 2 wyszły ponieważ aparat zrywał filmy. Później kupiłem Praktikę BX20s, która służyła mi do roku 2000 do czasu, kiedy zawiodła mnie w najmniej oczekiwanym momencie. Przestała pracować kiedy wędrowałem do stóp Mt. Everestu w Nepalu i jak na ironie losu w tym samym czasie w moim drugim nowym aparacie kompaktowym skończyła się bateria. Wędrowałem cały tydzień przez góry niosąc 2 aparaty, których nie mogłem użyć. Zwykle fotografowałem tylko raz w roku, aby zarejestrować moje wakacje. Sytuacja zmieniła się kiedy w 2001 kupiłem mój następny analogowy aparat znanej czołowej marki. (W tym opisie miałem wyszczególnione modele tej marki ale postanowiłem nie robić im więcej darmowej reklamy, odkąd zignorowali kilka moich emaili, a serwis nie potrafi do końca naprawić ich sprzętu). Od tego czasu zacząłem wyciągać mój sprzęt częściej, choć ilość robionych zdjęć była zwykle ograniczana z powodu środków materialnych. Z materiałów filmowych najczęściej używałem tych najtańszych ale sprawdzonych jak np. Fuji Superia 100-400 ASA. Od 1999 zakładam slajdy takie jak Fuji Sensia i Kodak Elite.
Z nastaniem roku 2008 przesiadłem się na system cyfrowy co nie oznacza, ze całkowicie zrezygnowałem z analoga i slajdów. Na dowód tego jeszcze pod koniec roku 2008 kupiłem analogowy aparat Voigtlander Bessa R3A, a dokladnie rok później średnioformatowy Mamiya RZ67. Choć przyznaję się, że te 2 ostatnie modele nie były przeze mnie używane za często.
  Dlaczego fotografuje? Ponieważ nasza pamięć jest zawodna, a zdjęcia są odbiciem minionych chwil. Fotografuję by pokazać innym to czego może nigdy nie zobaczą, takie dzielenie się z swoim życiem. Fotografuję, bo jest to moja pasja i lubię dźwięk przelatującej migawki.
  Jeśli chcesz dowiedzieć się o pokazach, prelekcjach czy wystawach organizowanych z moim udziałem, zapraszam do polubienia Facebookowego fanpage'a: Filla Photography założonego w 2018 w związku z moim nowym projektem o lasach deszczowych.


Podróże

Od moich najmłodszych lat moją pasją były rowery. Początkowo był to radziecki rower popularnie nazywany "Ukraina". Dopiero w 8 klasie szkoły podstawowej kupiłem używany rower szosowy "Romet Sport". W wolnym czasie ze znajomymi urządzaliśmy jednodniowe rajdy w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od mojego miejsca zamieszkania, zwykle około 60-70 km na dzień. Dopiero w 1993 kupiłem mój wymarzony rower trekkingowy firmy Scott, od którego zaczęła się moja pasja podróżnicza.

  Dlaczego podróżuję? Ponieważ lubię odkrywać i uczyć się z tych odkryć. Jest to oderwanie się od otaczającej nas zakrzywionej rzeczywistości, która kreowana jest przez ludzi mających władzę i pieniądze. Tworze sobie inna empiryczną rzeczywistość opartą na obserwacji i zrozumieniu świata.


Napisali o mnie

Zamieszczam tu kilka artykułów jakie się ukazały w prasie o mnie. Nie zamieszczam wszystkich, ponieważ jest ich zbyt wiele, a poza tym odbiegają one od prawdy. Również w tych jest kilka nieprawdziwych informacji, ale uznałem, że jeszcze są do zaakceptowania. Np. w szwajcarskiej prasie (TAGBLATT) napisali, ze jadłem kiełbasę co jest nieprawdą, bo jestem wegetarianinem i w rzeczywistości była to rolada serowa. Najwięcej nieścisłości było w artykułach Dziennika Zachodniego, gdzie wyglądało to tak jakby rozmawiali z kolegą mojego kolegi i napisali o mnie artykuł. To tyle co miałbym tu do powiedzenia.

ST.GALLER TAGBLATT GŁOS ORNONTOWIC
DZIENNIK ZACHODNI GLIWICKI MAGAZYN
GŁOS ORNONTOWIC GŁOS ORNONTOWIC
ZIELONA LIGA

Wegetarianizm / Weganizm

Od 1989 wegetarianizm (2010 Weganizm) jest istotną częścią mojego życia, wynikającą z troski o otaczający nas świat. Na tyle ile jest to możliwe staram się żyć w harmonii z otaczającym mnie światem, dlatego kiedy tylko mogę wykorzystuję rower jako środek transportu, kupuję produkty spożywcze, które pozostawiają najmniejszą ilość odpadów (śmieci) itd.
Edward O. Wilson w swojej książce "Przyszłość życia" pisze: "Obecna światowa produkcja zbóż, która dostarcza ludzkości większość kalorii, szacuje się powyżej 2 miliardów ton rocznie. Jest to wystarczająco dużo, żeby w teorii wyżywić 10 miliardów hindusów, którzy konsumują głównie zboża i bardzo mało mięsa w zestawieniu do zachodnich standardów. Ta sama ilość zbóż może wyżywić tylko 2.5 miliarda amerykanów, którzy przetwarzają duże ilości ziaren do wykarmienia żywego inwentarzu."
Kiedy podróżuję po świecie widzę wychudłych i niedożywionych ludzi. Światowa konsumpcja mięsa powoduje wzrost tego problemu (głodu), ponieważ roślinny którymi karmi się zwierzęta mogłyby wyżywić 2/3 niedożywionej ludzkości. Kiedy piszę, że troszczę się o otaczający świat mam też na myśli niewyobrażalne cierpienia i katusze przez jakie muszą przechodzić zwierzęta hodowlane. Odczuwają one ból dokładnie w taki sam sposób jak my ludzie. Miliardy zwierząt, traktowane jak jednostki produkcyjne mięsa, mleka i jajek, nigdy nie otrzymają szansy na zaspokojenie swoich emocjonalnych potrzeb, na nawiązanie trwałych i silnych relacji z innymi zwierzętami. Długość i jakość ich życia będzie zależała od biznesplanu hodowcy i technologii produkcji. Zinstytucjonalizowana, masowa przemoc przezroczysta dla większości społeczeństwa. Zachęcam do obejrzenia poniższych filmów. Warto też zadać sobie pytanie, czy spożywając mięso lub nosząc produkty zwierzęce zwiększam popyt i jednocześnie przyczyniam się do traktowania zwierząt w sposób jaki pokazują to filmy (?).
Jest wiele aspektów wegetarianizmu o których tu nie wspomnę, ponieważ ta galeria nie jest miejscem na to, a poza tym jest to temat rzeka. W internecie jest wiele publikacji na ten temat, którymi naprawdę warto się zainteresować jeśli nie jesteś obojętny. np. www.empatia.pl czy poniższymi krótkimi filmami:


O stronie

Galeria ta ukazała się w Internecie w grudniu 2004. Od tamtego czasu dodałem trochę zdjęć i zmieniłem wygląd graficzny galerii. Przerobiłem kodowanie z języka HTML na XHTML i PHP. Wydaje mi się że forma galerii jest prosta i przystępna dla oglądającego jak i popularnych przeglądarek. Główne zmiany powstały w pierwszym roku istnienia galerii, później były tylko małe zmiany kosmetyczne oraz powstała wersja anglojęzyczna. Jeśli chcesz zobaczyć (porównać) moją galerie jak wyglądała na samym początku w grudniu 2004 to zapraszam tu: www.filla.pl/old . W 2010 zmieniłem główny kolor tła z niebieskiego na zielony www.filla.pl/niebieski W 2019 strona przeszła kilka zmian. Zmieniłem trochę nawigację i dodałem możliwość przeglądania zdjęć na telefonie. Z tymi zmianami usunąłem również link do "Księgi Gości" z głównego menu, która w przeszłości była integralną częścią wielu stron internetowych. Pod tym linkiem znajdują się archiwalne wpisy Księgi Gości.

Webmaster of
www.filla.pl
Filla Krzysztof

Kopiowanie, publikowanie i jakiekolwiek wykorzystywanie fotografii i treści bez zgody autora jest przestępstwem. Dlatego zabrania się wykorzystywania zawartości tej witryny bez zgody autora.
© Copyright od 2004.