Krzysztof Filla   Galeria Fotografii

"Najniebezpieczniejszy światopogląd mają ludzie,
 którzy nigdy nie przyglądali się światu." Alexander V.Humboldt

STRONA GŁÓWNA
AZJA AMERYKA EUROPA POLSKA PRZYRODA RÓŻNE TEKSTY O MNIE KONTAKT MÓJ PROJEKTENGLISH NIKARAGUA 2017/2019

Galeria Zdjęć 2019

Nazwa kraju Nikaragua wywodzi się od rdzennego plemienia "Nikarao", które zamieszkiwało południowy zachód obecnej Nikaragui. Było to plemię napotkane przez hiszpańskich konkwistadorów, którzy najechali te ziemie w roku 1522 rozpoczynając mordowanie i zniewolenie lokalnej ludności. Zapoczątkowany podbój Hiszpanów z czasem przejęty przez imperium USA doprowadził do wielu krwawych rewolucji i dziś Nikaragua jest wolnym krajem zmagającym się z wieloma problemami. Jednym z nich jest próg ubóstwa obejmujący prawie połowę jej mieszkańców. Katolicyzm, spuścizna hiszpańskiej inkwizycji, jest ciągle dominującą religią (58%), ale wpływy Ameryki Północnej doprowadziły do rozprzestrzeniania się protestantyzmu z różnymi jego wyznaniami.
Była to moja druga wizyta w tym państwie. Z tego powodu chciałem poświęcić więcej uwagi na inne kraje Ameryki Centralnej traktując Nikaraguę jako tranzyt. Generalnie jest to bezpieczne państwo do podróżowania a jego mieszkańcy są bardzo mili. Jednak zarówno moja pierwsza wizyta jak i druga miały kilka zastrzeżeń w kwestii bezpieczeństwa pomimo skrupulatnego przestrzegania wytyczonych przeze mnie podwyższanych środków bezpieczeństwa. Dla przykładu podam, że podczas tej wyprawy w czasie Świąt B.N. na jednym z terminali autobusowych wychodząc z autobusu zostałem obrabowany z aparatu fotograficznego. Nikaragua nie pozostaje osamotniona w tym problemie i pozostałe kraje A.C. borykają się z tym samym kłopotem.
Przedstawiam garść zdjęć na których da się zauważyć moje zafascynowanie żywą społecznością jak i spokojnymi miejscami spoczynku tych, którzy odeszli już na wieczne odpoczywanie. Co do świata natury i lasów to pomimo próby, nie udało mi się do nich dotrzeć podczas tej podróży.

TYP WYPRAWY: Pierwszy 6-cio miesięczny etap mojego projektu w Ameryce Centralnej.
CZAS TRWANIA: 14 dni.
MATERIAŁ ŚWIATŁOCZUŁY: Cyfrowy - FF 26 Mpx i APS-C 24 Mpx.
Galeria Zdjęć 2017

Wyprawa do Ameryki Środkowej była moją pierwszą podróżą do Nowego Świata za wielki ocean. Główny cel tej podróży skupiał się na obserwacji i analizie lokalnej fauny i flory. Tak jak podczas moich ostatnich wypraw, priorytetem były dla mnie lasy tropikalne. Z racji tego, że był to dla mnie dosłownie "nowy świat" w dużym zakresie ciekawiła mnie lokalna kultura. Początkowo cała podróż była inaczej zaplanowana ale z powodu urazu kolana na miesiąc przed wyjazdem musiałem zmienić plan podróży jak i zminimalizować intensywność podróżowania. W pewnym zakresie ograniczona mobilność miała niepomyślny wpływ na jakość zdjęć. Niemniej zachęcam do ich obejrzenia.

TYP WYPRAWY: Zapoznanie sie z nowa kulturą. Obserwacja i analiza środowiska naturalnego.
DOJAZD: Samolot
OKRES: 23/01/2017 - 01/04/2017
CZAS TRWANIA: 44 dni w Nikaragui + 17 dni w Kostaryce.
ŚREDNI KOSZT UTRZYMANIA: 11 € na dobę (podróżując z namiotem)
MATERIAŁ ŚWIATŁOCZUŁY: Cyfrowy - APS-C 10 Mpx i APS-C 18 Mpx.Webmaster of
www.filla.pl
Filla Krzysztof

Kopiowanie, publikowanie i jakiekolwiek wykorzystywanie fotografii i treści bez zgody autora jest przestępstwem. Dlatego zabrania się wykorzystywania zawartości tej witryny bez zgody autora.
© Copyright od 2004.