Krzysztof Filla   Galeria Fotografii

"Najniebezpieczniejszy światopogląd mają ludzie,
 którzy nigdy nie przyglądali się światu." Alexander V.Humboldt

STRONA GŁÓWNA
AZJA AMERYKA EUROPA POLSKA PRZYRODA RÓŻNE TEKSTY O MNIE KONTAKT MÓJ PROJEKTENGLISH NATURA
Lipiec 2017

Przez ostatnie lata moim centralnym celem podróży stały się lasy tropikalne z ich wyjątkową bioróżnorodnością. Znikają one w zastraszającym tempie pod naporem globalizacji. Lasy deszczowe zajmują obecnie mniej niż 5% stałego lądu (kiedyś 10%) a naukowcy szacują, że żyje tam do 70% wszystkich gatunków lądowych fauny i flory. Niszcząc je praktycznie unicestwiamy większość żywych organizmów i tym samym delikatny system podtrzymujący życie na naszej planecie. Podnoszenie świadomości o świecie natury powinno być priorytetem sytemu edukacji, że tak nie jest świadczy o tym nasze podejście do świata natury i wypowiedzi ekspertów. Dlatego chciałbym dorzucić mój mały kamyczek w ratowaniu tych bezecnych i fascynujących miejsc poprzez podnoszenie świadomości i zaprezentowanie garści zdjęć oraz informacji. Zdjęcia natury przewijają się w tej galerii w różnych miejscach ale chciałem zebrać razem te części, które gromadzą zdjęcia przyrodnicze, szczególnie dla tych którzy mają upodobanie dla tego rodzaju fotografii.
Na poparcie powyższych słów chciałbym zacytować dwa fragmenty z ostatnio przeczytanej książki "The creation" napisanej przez autorytet w świecie nauki pana Edwarda O. Wilsona:
  "Edukacja w biologii jest ważna nie tylko dla dobra ludzkości ale także dla przetrwania reszty życia na lądzie i pod wodą. Każdy ekolog z jakim rozmawiałem na ten temat zgadza się, że ogólna obojętność społeczeństwa do świata natury leży w porażce podstawowego wprowadzenia do biologii. "
  "Czym więcej poznajemy ziemską biosferę tym bardziej złożoną i niesamowitą wydaje się być. Wiedza na ten temat jest jak magiczna studnia: Czym więcej z niej czerpiesz tym więcej jest w niej do zaczerpnięcia. Ziemia, a szczególnie cienka jak brzytwa warstwa życia która ją otacza, jest naszym domem, naszym źródłem, naszym fizycznym i co więcej naszym duchowym oparciem."

INDIE 2022 INDONEZJA 2020 TAJLANDIA 2020 MALEZJA 2020 PANAMA 2019 KOSTARYKA 2019 GWATEMALA 2019 KOSTARYKA 2017 NIKARAGUA 2017 MALEZJA 2014 INDONEZJA 2012 MALEZJA 2010 PTAKI DRZEWA MAKRO IRLANDIA OBLICZA NATURY


Webmaster of
www.filla.pl
Filla Krzysztof

Kopiowanie, publikowanie i jakiekolwiek wykorzystywanie fotografii i treści bez zgody autora jest przestępstwem. Dlatego zabrania się wykorzystywania zawartości tej witryny bez zgody autora.
© Copyright od 2004.