Krzysztof Filla   Galeria Fotografii

"Najniebezpieczniejszy światopogląd mają ludzie,
 którzy nigdy nie przyglądali się światu." Alexander V.Humboldt

STRONA GŁÓWNA
AZJA AMERYKA EUROPA POLSKA PRZYRODA RÓŻNE TEKSTY O MNIE KONTAKT MÓJ PROJEKTENGLISH LAOS

Galeria Zdjęć 2020


Laos - oficjalnie nazywany "Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna". Jest to górzysty teren osadzony głównie pomiędzy Tajlandią a Wietnamem. Od roku 1975 rządzony przez partię komunistyczną. Obecnie władza komunistyczna zanjduje się tylko w nazwie, odkąd ekonomia kraju jest kierowana napędem kapitalistycznym, a życie ludzi przez buddyjskie i tradycyjne wierzenia. Laos ma najniższą gęstość zaludnienia w Azji P.W. z populacją 7 milionów. Większość jego obywateli mieszka wzdłuż sławnej rzeki Mekong, która od wieków była arterią półwyspu Indochińskiego. Meandrująca rzeka, biorąca swój początek na wyżynie tybetańskiej od dawna żywiła ludzi i stanowiła ważny trakt komunikacyjny. Teraz to się zmienia od kiedy rzeka umiera z powodu zanieczyszczeń oraz nowo powstających elektrowni wodnych. Obecnie Laos ma 6 działających ale w planach jest wybudowanie jeszcze ponad 40-stu w niedalekiej przyszłości. Pobudza to gospodarkę ale głównym odbiorcą energii są Chiny, które przejmują Laos małymi krokami. Niektórzy miejscowi powiadają, że Laos jest już następną Chińska prowincją. W 2016 rząd Laosu zakazał wycinki drzew na terenie całego kraju, jednak rozporządzenie to nie dotyczy chińskich firm.
Pojechałem do Laosu głównie z tych samych powodów jak do sąsiednich krajów, czyli zobaczyć i fotografować lasy tropikalne. Ku mojemu zaskoczeniu przez 3 tygodniowy pobyt w Laosie nie udało mi się zobaczyć żadnego starodrzewia, zarówno na szlakach w miejscach, które wczeœniej wybrałem na podstawie map, ani zza szyb autobusów. Wszytko czego byłem światkiem to lasy odroślowe, niskopienne w postaci krzaków, bambusów i młodych zagajników. Jestem pewien, że są tam piękne lasy skoro znajduje się tam 20 parków narodowych ale moje wybory destynacji w tym wypadku okazały się niewłaściwe.

TYP WYPRAWY: Jeden etap z 9 miesięcznej podróży po Azji P.W. w ramach MOJEGO PROJEKTU.
CZAS TRWANIA: 21 dni.
MATERIAŁ ŚWIATŁOCZUŁY: Cyfrowy - FF 26 Mpx i APS-C 24 Mpx.Webmaster of
www.filla.pl
Filla Krzysztof

Kopiowanie, publikowanie i jakiekolwiek wykorzystywanie fotografii i treści bez zgody autora jest przestępstwem. Dlatego zabrania się wykorzystywania zawartości tej witryny bez zgody autora.
© Copyright od 2004.