ENGLISH
STRONA GŁÓWNA W dół


INDONEZJA 2012
"URATUJ NASZ SWIAT"


    ^   ^^^W Indonezji odpadki poniewierają się prawie wszędzie. Ludzie wyrzucają śmieci gdzie popadnie ale najlepszym miejscem na pozbycie się odpadów jest rzeka która zabiera ładunek gdzieś daleko. Rozglądając się dookoła ma się wrażenie, że najpospolitszym odpadkiem jest plastik. Wiele ludzi w tym także dzieci uznają go za łatwopalny materiał. Z tego powodu zapach palącego się plastiku unosi się w powietrzu.


    ^   ^^^Walki kogutów to bardzo popularna rozrywka w Indonezji. Czasami mogą być częścią religijnych ceremonii, ale w większości przypadków to dobra zabawa i gra hazardowa.


    ^   ^^^Przed walką kogutów uczestnicy mogą nabyć witaminy oraz środki pobudzające dla walczących kogutów.


    ^   ^^^W walkach kogutów wiele ptaków ginie lub odnosi poważne rany.


    ^   ^^^Na targu w północnym Sulałesi można kupić mięso psa. Sprzedawca łapie wybranego psa za pomocą pętli, następnie ogłusza go pałką i za pomocą palnika pozbywa się sierści.


    ^   ^^^Kilogram psiego mięsa kosztuje w przeliczeniu około 10zł.


    ^   ^^^

    ^   ^^^

    ^   ^^^Obok stoiska z mięsem świń można kupić martwe nietoperze.


    ^   ^^^Innymi specjałami w kuchni indonezyjskiej są kurze nogi i tempeh (produkt sojowy).


    ^   ^^^

    ^   ^^^Sprzedawca ucina głowy żabom wcześniej wybranym przez klienta.


    ^   ^^^Przed zakupem żab, klient może wybrać sobie najlepsze sztuki.


    ^   ^^^

    ^   ^^^W wielu kulturach na naszej planecie, ryby tak jak i reszta żywych stworzeń są tylko towarem który ma pewną wartość komercyjną.


    ^   ^^^Żółwie i kraby pustelniki w plastikowych muszlach na lokalnym targu.


    ^   ^^^Suszony narybek jest sprzedawany jako przyprawa.


    ^   ^^^Czerwone chilli i czosnek.


    ^   ^^^

    ^   ^^^

    ^   ^^^

    ^   ^^^Ziarna kawy i kawa mielona. W wielu Azjatyckich krajach herbata jest dominującym napojem ale w Indonezji kawa jest na równi popularna.


    ^   ^^^

    ^   ^^^Smoczy owoc.


    ^   ^^^Tempeh zawinięte w liście bananowca.


    ^   ^^^Cukier palmowy w bryłach o kształcie kuli zapakowany w liście.


    ^   ^^^Cukier palmowy w bryłach o kształcie kuli zapakowany w liście.


    ^   ^^^

    ^   ^^^Danie z węża nie jest popularne w Indonezji pod warunkiem, że jest to miejsce często odwiedzane przez zachodnich turystów.


    ^   ^^^Ten 8 metrowy pyton który przepełznął drogę przecinającą las został złapany przez kierowców autobusu i bity pałkami do stanu agonii. Jak później wyjawili, za żywego pytona mogą dostać wiele więcej niż za martwego.


    ^   ^^^Świnia ta była transportowana na dachu minibusu z miejskiego targu do wioski oddalonej o 20km. Wewnętrzne obrażenia spowodowane transportem świni były powodem agonii i braku siły do wydania jakiegokolwiek dźwięku.


    ^   ^^^

    ^   ^^^W miescie Rantepao na Sulałesi co szósty dzień odbywa wielki targ żywym inwentarzem z setkami byków. Według starej tradycji, rodziny zarzynają byka (nawet kilka jeśli bogaci) podczas ceremonii pogrzebowej.


    ^   ^^^Najwyższą cenę osiągają byki albinosy. Za tego byka sprzedawca chciał 20 milionów Rupii co po przeliczeniu na złotówki wynosi ok 6700zł.


    ^   ^^^Tradycyjne dachy w Tana Toraja na Sulawesi. Kształty dachów według niektórych symbolizują rogi bawoła, choć według sugestii innych mają też symbolizować łódź.


    ^   ^^^Tradycyjny sposób chowania zmarłych polegał na składaniu trumien w jaskiniach. Dziś małe wnęko-jaskinie wyciosuje się w skale.


    ^   ^^^Trumny chowie się wewnątrz głębokiej wnęki, a na jej balkonie siedzą tzw. tau tau czyli drewniane podobizny zmarłych.


    ^   ^^^Lokalny sklep w centrum wioski.


    ^   ^^^Megalit zwany "Langke Bulawa" co oznacza "złoto noga bransoleta". Statua przedstawia kobietę i przypuszcza się ze pochodzi z 12 wieku.


    ^   ^^^

    ^   ^^^Nazwa statuy to "Palindo" co oznacza "Artysta". Jest to największy megalit w dolinie Bada i jeden z najsławniejszych.


    ^   ^^^

    ^   ^^^Starożytne megality w centralnym Sulałesi. Pochodzenie tych megalitów pozostaje niewyjaśnioną zagadką. Jest kilka hipotez np. niektórzy miejscowi wierzą, że były używane jako obiekt kultu przez ich przodków lub mogły mieć powiązanie z ofiarami z ludzi.


    ^   ^^^Buddyjska świątynia Mendut z 9-go wieku.


    ^   ^^^Buddyjska świątynia Mendut z 9-go wieku.


    ^   ^^^Borodbur w środkowej Jawie jest najbardziej odwiedzanym zabytkiem w Indonezji. Budowla ta jest wybudowana w formie Buddyjskiej mandali kiedy patrzy się na nią z góry. Ma 6 poziomów (tarasów), a na samym szczycie w samym centrum jest usytuowana masywna stupa.


    ^   ^^^

    ^   ^^^Na samej górze znajdują się 72 małe stupy mieszczące w środku rożne posągi Buddy.


    ^   ^^^

    ^   ^^^

    ^   ^^^

    ^   ^^^Ściany wewnątrz Borobudur pokryte płaskorzeźbami przedstawiają sceny z życia Pana Buddy oraz codziennego życia 8 wiecznej Jawy.


    ^   ^^^

    ^   ^^^Niektóre kobiety w Indonezji rozjaśniają sobie skórę na twarzy, żeby wyglądać jaśniej, tak jak białoskóre kobiety przyciemniają sobie twarze, żeby wyglądać ciemniej. Jednak niektóre kobiety w Indonezji używają całodniowych maseczek dla ochrony przed słońcem.


    ^   ^^^Ornament z świątyni Hinduistycznej w Palangkaraya - Borneo.


    ^   ^^^Hinduski wyznawca składający ofiarę w świątyni.


    ^   ^^^Odmiana hinduizmu występująca w Indonezji to hinduizm Balijski.


    ^   ^^^Meczet Sabilal Muhtadin w Banjarmasin - Borneo.


    ^   ^^^Meczet Sabilal Muhtadin w Banjarmasin - Borneo.


    ^   ^^^Miejscowi nazywają miasto Banjarmasin "Miastem tysięcy rzek", w rzeczywistości jest to sieć rzek i kanałów które przecinają miasto.


    ^   ^^^

    ^   ^^^

    ^   ^^^Kiedy Portugalczycy pierwszy raz przyjechali do Nowej Gwinei w 16 wieku, nazwali ją "lhas dos Papuas" (wyspy kędzierzawo-włosych), z malejskiego słowa papuwah.


    ^   ^^^

    ^   ^^^Głowa wioski Minyambuo w Papule.


    ^   ^^^

    ^   ^^^

    ^   ^^^Sorong - Papua.


    ^   ^^^Sorong - Papua.


    ^   ^^^Sorong - Papua.


    ^   ^^^

    ^   ^^^Papua jest bogata w minerały (np.złoto), ale pomimo tego jest najbiedniejszą z wszystkich 33 prowincji Indonezji. Edukacja jest na bardzo niskim poziomie a najlepsze pozycje w pracy są zarezerwowane tylko dla Indonezyjczyków. Za posiadanie flagi lub godła Papuy można trafić do więzienia i być mocno prześladowanym.


    ^   ^^^Gotowanie ryżu na obiad. Dla Papuasów podstawowe pożywienie to ryż i bataty (słodkie ziemniaki).


    ^   ^^^Kościół w wiosce Mokwam. Papua w odróżnieniu od muzułmańskiej Indonezji jest chrześcijańska, dzięki zasłudze misjonarzy którzy wraz z kolonizatorami jako pierwsi podbijali nowe ziemie. Niedzielne nabożeństwo trwa tu około 5 godzin.


    ^   ^^^Nieukończony kościół w wiosce Minyambou.


    ^   ^^^Wioska Mminyambou. Miejscowi najczęściej podróżują na nogach. Jeśli idą grupą zawsze jeden z mężczyzn niesie ze sobą łuk i strzały żeby upolować dzikie zwierze.


    ^   ^^^Chłopaki idący do szkoły także niosą ze sobą łuk i strzały, które mają rożne zakończenia w zależności od rodzaju zwierza.


    ^   ^^^Meble zrobione z zużytych opon. W Indonezji skutery to najbardziej popularny sposób przemieszczania się. Rząd dotuje benzynę czego skutkiem są zwały zużytych opon. Poza takim fotelami często widywałem obuwie zrobione z zużytych opon.


    ^   ^^^Wiele ludzi próbuje sobie dorobić sprzedając benzynę przed swoimi domami. Koszt litra paliwa to 1.70 zł.


    ^   ^^^

    ^   ^^^

    ^   ^^^Ten mężczyzna z wioski na Borneo łapał ptaki na sprzedaż. Ptak którego trzymał w ręce miał szczęście, ponieważ wolność została mu wykupiona a mężczyźnie wytłumaczyłem krzywdę którą im wyrządza. Następnego dnia ogromna sieć do łapania ptaków zniknęła.


    ^   ^^^


ENGLISH
STRONA GŁÓWNA Do góry