Krzysztof Filla   Galeria Fotografii

"Najniebezpieczniejszy światopogląd mają ludzie,
 którzy nigdy nie przyglądali się światu." Alexander V.Humboldt

STRONA GŁÓWNA
AZJA AMERYKA EUROPA POLSKA PRZYRODA RÓŻNE TEKSTY O MNIE KONTAKT MÓJ PROJEKT







ENGLISH PANAMA

Galeria Zdjęć 2019

Około 3 miliony lat temu, kontynenty Ameryki północnej i południowej zostały połączone przez wulkaniczne wypiętrzenie tworząc pomost, który dziś nazywamy Przesmykiem Panamskim. Sława Kanału Panamskiego niewątpliwie pozwala wielu ludziom umiejscowić ten kraj we właściwym miejscu na naszym globie. Ten lądowy przesmyk w swoim najwęższym miejscu ma szerokość zaledwie 50 km. i oddziela ocean atlantycki od morza karaibskiego. Geograficznie Panama zaliczana jest do Ameryki Północnej, jednak kulturowo i przyrodniczo przynależy do Ameryki Południowej. Żeby pogodzić taką sytuację, utworzono polityczną grupę państw zwanych Centralną Ameryką.
Prehistoryczne zetknięcie się dwóch kontynentów i utworzenie wąskiego lądowego przesmyku, spowodowało napływ gatunków z obu Ameryk. Na terenach Panamy czy Kostaryki można spotkać gatunki z obu kontynentów, które zatrzymały tam swoją migrację, a inne na skutek odnalezienia nowej niszy środowiskowej poprzez adaptację z upływem czasu przeobraziły się w nowe gatunki, czyniąc ten kawałek lądu bardzo ciekawy dla przyrodników i entuzjastów przyrody.
Z tego powodu Ameryka Centralna była znana z bogactwa gatunkowego płazów, a biotopy rozbrzmiewały ich chóralnym kumkaniem. Niestety, ostatnie dekady przyniosły zmiany, głównie z powodu rozprzestrzeniania się śmiertelnej infekcji wśród płazów. To spowodowało całkowite wymarcie lub zniknięcie wielu gatunków z ich naturalnych siedlisk. Jednym z nich była żółta z czarnymi kropkami żaba drzewołaza - Atelopus zeteki (Panamanian golden frog), która była symbolem panamskiej natury. Lasy tropikalne Panamy wycinane są w tempie 0.75% rocznie, głównie zmieniając je w pastwiska. Jednak sukces Kostaryki w odwróceniu tego procesu powoli zmienia spojrzenie Panamy na potencjał jaki niesie za sobą świat natury w ekonomicznym rozwoju. Zapraszam do obejrzenia ocalałych zdjęć z drugiej części mojego pobytu w tym kraju. Zdjęcia z pierwszej części zostały skradzione wraz z aparatem.

Moje artykuły:

 Why you should not fly
with the Turkish Airlines 

TYP WYPRAWY: Jeden etap z 6 miesięcznej podróży po Ameryce Centralnej w ramach MOJEGO PROJEKTU.
CZAS TRWANIA: 55 dni.
MATERIAŁ ŚWIATŁOCZUŁY: Cyfrowy - FF 26 Mpx i APS-C 24 Mpx.



Webmaster of
www.filla.pl
Filla Krzysztof

Kopiowanie, publikowanie i jakiekolwiek wykorzystywanie fotografii i treści bez zgody autora jest przestępstwem. Dlatego zabrania się wykorzystywania zawartości tej witryny bez zgody autora.
© Copyright od 2004.