Przyroda Indonezji 2012
"URATUJ NASZ LAS"
    ^   ^^^
Sidła w pobliżu wioski w górach Arfak w północnej Papule.
    ^   ^^^
    ^   ^^^
W czasie pory deszczowej niektóre tereny lene znajdujš się pod wodą przez wiele miesięcy.
    ^   ^^^
Las deszczowy na 2800m n.p.m. jest tak samo gęsty jak w niższych partiach ale cechuje go bardzo odmienna roślinność. Las pokrywa jeszcze ponad 70% obszaru Indonezyjskiej wyspy Papua. Wylesianie Indonezji jest skoncentrowane na takich wyspach jak Borneo czy Sumatra. Uszczuplanie zasobów leśnych przenosi przemysł drzewny do wschodnich prowincji Indonezji jak Papua.
    ^   ^^^
Ta niezwykła konstrukcja to altanka Ogrodnika Brunatnego (Amblyornis inornata) ptaka z rodzinny altanników. Samiec buduje ją wyłącznie aby zwabić i wywrzeć wrażenie na samicy. Z przodu swojej altanki budowniczy układa różne przedmioty takie jak płatki kwiatów, kolorowe liście, skrzydła chrabąszczy czy nawet ludzkie wynalazki jak kapsle po butelkach czy kawałki plastików.
    ^   ^^^
Samiec altannika przed swoja altanką trzyma część latarki, która została położona pomiędzy jego własną kolekcją. Najwyraźniej nakrętka ta nie przypadła mu do gustu.
    ^   ^^^
Samica Sześciopióra czarnego, rajskiego ptaka z rodziny Parotia. Rajskie ptaki żyją wyłącznie na wyspie Papua Nowa Gwinea oraz na pobliskich wysepkach. W górach Arfak występuje 7 gatunków rajskich ptaków. Niestety nie miałem szczęścia zobaczyć żadnego samca który wyróżnia się niezwykłym upierzeniem.
    ^   ^^^
Pająk z rodziny prządkowatych (Nephilia) występujący w strefie tropikalnej. Jest największym pająkiem, który przędzie pajęczą sieć. Samica jest ok. 10 razy większa od samca. Długość ciała samicy (bez nóg) to około 5 cm, podczas gdy samiec tylko 5 mm. Jad pająka nie jest śmiertelny dla ludzi.
    ^   ^^^
    ^   ^^^
(Taenaris catops)
    ^   ^^^
(Mycalesis terminus)
    ^   ^^^
Modliszka.
    ^   ^^^
    ^   ^^^
    ^   ^^^
Dzioborożec hełmiasty (Aceros cassidix).
    ^   ^^^
Samiec i samica dzioborożca hełmiastego. Gatunek dzioborożca występujący tylko na wyspie Sulałesi.
    ^   ^^^
    ^   ^^^
Dławigad malajski (Mycteria cinerea). Ptak rozciąga swoje skrzydło tworząc swojego rodzaju osłonę żeby wyeliminować odbijające się niebo i lepiej widzieć swój płochliwy pokarm.
    ^   ^^^
    ^   ^^^
Makak czubaty (Macaca nigra) zwany tez czarnym makakiem lub czubatym pawianem. Makak ten występuje tylko na Sulałesi w północnej części wyspy.
Na całej wyspie żyje 7 endemicznych gatunków Makaka czubatego.
    ^   ^^^
Młode makaki czubate osiągają dojrzałość po 3 do 4 latach.
    ^   ^^^
Makaki czubate żyją w grupach od 5 do 25 osobników. Znajdują się na liście zagrożonych wyginięciem gatunków. Główne powody to legalne i nielegalne wylesianie oraz kłusownictwo. W 1980 populacja makaków osiągała 300 osobników na jeden kilometr kwadratowy, dziś jest ich około 30.
    ^   ^^^
Rozmiar dorosłego samca sięga 60cm. Zarówno samce jak i samice mają charakterystyczny czub.
    ^   ^^^
(Bronchocela jubata).
    ^   ^^^
(Bronchocela jubata).
    ^   ^^^
    ^   ^^^
(Nucras)
    ^   ^^^
    ^   ^^^
    ^   ^^^
Kuskus (Ailurops ursinus) to rodzaj torbacza który zamieszkuje najwyższe partie koron drzew. Bardzo rzadko schodzi na ziemie. Rożne gatunki Kuskus występują na wyspach pomiędzy Sulałesi, Nową Gwineą i północnym koniuszkiem Australii. Na dzień dzisiejszy bardzo mało wiadomo o tych zwierzętach.
    ^   ^^^
Niedźwiedź malajski (Helarctos malayanus euryspilus ) jest gatunkiem występującym w Azji wschodniej od Himalai po Borneo. Niedźwiedź żyjący na Borneo jest podgatunkiem niedzwiedza malajskiego ze względu na znaczne różnice.
    ^   ^^^
Niedźwiedź malajski jest wszystkożercą, ale jego ulubione pożywienie to owoce i warzywa. Farmerzy zabijają je ponieważ uważają je za szkodniki. Kłusownictwo stanowi kolejne zagrożenie dla niedźwiedzi malajskich z powodu zapotrzebowania na ich części w medycynie chińskiej. W przeciwieństwie do reszty zdjęć w tej galerii wyjątkowo to zostało zrobione w ośrodku przystosowującym niedźwiadki do życia w naturze.
    ^   ^^^
    ^   ^^^
Indonezja to archipelag składający się z około 17 500 wysp. Rozciąga się wzdłuż równika na odcinku ok 5500 km.
    ^   ^^^
Plantacja kokosów. Wiele wysp, gdzie znajdował się dziewiczy las, zostało zmienione na plantacje. Parę razy wędrowałem całymi dniami po takich plantacjach aby dotrzeć do pozostałych skrawków dżungli.
    ^   ^^^
Owoce kakaowca. Jego nasiona używane są przy produkcji kakao i czekolady.
Plantacje kakao to następna roślina która wypiera lasy deszczowe.
    ^   ^^^