ENGLISH

Przyroda Indonezji 2012
"URATUJ NASZ LAS"


    ^   ^^^Sidła w pobliżu wioski w górach Arfak w północnej Papule.


    ^   ^^^

    ^   ^^^W czasie pory deszczowej niektóre tereny leœne znajdujš się pod wodą przez wiele miesięcy.


    ^   ^^^Las deszczowy na 2800m n.p.m. jest tak samo gęsty jak w niższych partiach ale cechuje go bardzo odmienna roślinność. Las pokrywa jeszcze ponad 70% obszaru Indonezyjskiej wyspy Papua. Wylesianie Indonezji jest skoncentrowane na takich wyspach jak Borneo czy Sumatra. Uszczuplanie zasobów leśnych przenosi przemysł drzewny do wschodnich prowincji Indonezji jak Papua.


    ^   ^^^Ta niezwykła konstrukcja to altanka Ogrodnika Brunatnego (Amblyornis inornata) ptaka z rodzinny altanników. Samiec buduje ją wyłącznie aby zwabić i wywrzeć wrażenie na samicy. Z przodu swojej altanki budowniczy układa różne przedmioty takie jak płatki kwiatów, kolorowe liście, skrzydła chrabąszczy czy nawet ludzkie wynalazki jak kapsle po butelkach czy kawałki plastików.


    ^   ^^^Samiec altannika przed swoja altanką trzyma część latarki, która została położona pomiędzy jego własną kolekcją. Najwyraźniej nakrętka ta nie przypadła mu do gustu.


    ^   ^^^Samica Sześciopióra czarnego, rajskiego ptaka z rodziny Parotia. Rajskie ptaki żyją wyłącznie na wyspie Papua Nowa Gwinea oraz na pobliskich wysepkach. W górach Arfak występuje 7 gatunków rajskich ptaków. Niestety nie miałem szczęścia zobaczyć żadnego samca który wyróżnia się niezwykłym upierzeniem.


    ^   ^^^Pająk z rodziny prządkowatych (Nephilia) występujący w strefie tropikalnej. Jest największym pająkiem, który przędzie pajęczą sieć. Samica jest ok. 10 razy większa od samca. Długość ciała samicy (bez nóg) to około 5 cm, podczas gdy samiec tylko 5 mm. Jad pająka nie jest śmiertelny dla ludzi.


    ^   ^^^

    ^   ^^^(Taenaris catops)


    ^   ^^^(Mycalesis terminus)


    ^   ^^^Modliszka.


    ^   ^^^

    ^   ^^^

    ^   ^^^Dzioborożec hełmiasty (Aceros cassidix).


    ^   ^^^Samiec i samica dzioborożca hełmiastego. Gatunek dzioborożca występujący tylko na wyspie Sulałesi.


    ^   ^^^

    ^   ^^^Dławigad malajski (Mycteria cinerea). Ptak rozciąga swoje skrzydło tworząc swojego rodzaju osłonę żeby wyeliminować odbijające się niebo i lepiej widzieć swój płochliwy pokarm.


    ^   ^^^

    ^   ^^^Makak czubaty (Macaca nigra) zwany tez czarnym makakiem lub czubatym pawianem. Makak ten występuje tylko na Sulałesi w północnej części wyspy.
Na całej wyspie żyje 7 endemicznych gatunków Makaka czubatego.


    ^   ^^^Młode makaki czubate osiągają dojrzałość po 3 do 4 latach.


    ^   ^^^Makaki czubate żyją w grupach od 5 do 25 osobników. Znajdują się na liście zagrożonych wyginięciem gatunków. Główne powody to legalne i nielegalne wylesianie oraz kłusownictwo. W 1980 populacja makaków osiągała 300 osobników na jeden kilometr kwadratowy, dziś jest ich około 30.


    ^   ^^^Rozmiar dorosłego samca sięga 60cm. Zarówno samce jak i samice mają charakterystyczny czub.


    ^   ^^^(Bronchocela jubata).


    ^   ^^^(Bronchocela jubata).


    ^   ^^^

    ^   ^^^(Nucras)


    ^   ^^^

    ^   ^^^

    ^   ^^^Kuskus (Ailurops ursinus) to rodzaj torbacza który zamieszkuje najwyższe partie koron drzew. Bardzo rzadko schodzi na ziemie. Rożne gatunki Kuskus występują na wyspach pomiędzy Sulałesi, Nową Gwineą i północnym koniuszkiem Australii. Na dzień dzisiejszy bardzo mało wiadomo o tych zwierzętach.


    ^   ^^^Niedźwiedź malajski (Helarctos malayanus euryspilus ) jest gatunkiem występującym w Azji wschodniej od Himalai po Borneo. Niedźwiedź żyjący na Borneo jest podgatunkiem niedzwiedza malajskiego ze względu na znaczne różnice.


    ^   ^^^Niedźwiedź malajski jest wszystkożercą, ale jego ulubione pożywienie to owoce i warzywa. Farmerzy zabijają je ponieważ uważają je za szkodniki. Kłusownictwo stanowi kolejne zagrożenie dla niedźwiedzi malajskich z powodu zapotrzebowania na ich części w medycynie chińskiej. W przeciwieństwie do reszty zdjęć w tej galerii wyjątkowo to zostało zrobione w ośrodku przystosowującym niedźwiadki do życia w naturze.


    ^   ^^^

    ^   ^^^Indonezja to archipelag składający się z około 17 500 wysp. Rozciąga się wzdłuż równika na odcinku ok 5500 km.


    ^   ^^^Plantacja kokosów. Wiele wysp, gdzie znajdował się dziewiczy las, zostało zmienione na plantacje. Parę razy wędrowałem całymi dniami po takich plantacjach aby dotrzeć do pozostałych skrawków dżungli.


    ^   ^^^Owoce kakaowca. Jego nasiona używane są przy produkcji kakao i czekolady.
Plantacje kakao to następna roślina która wypiera lasy deszczowe.


    ^   ^^^


ENGLISH