ENGLISH

NIKARAGUA 2017
Wulkan Concepcion 1610 m.n.p.m. To jeden z dwóch wulkanów które tworzą wyspę Ometepe na jeziorze Nikaragua największym w Ameryce Centralnej.


    ^   ^^^Las mglisty w wyższych partiach wulkanu Maderas 1393m.n.p.m. To jeden z dwóch wulkanów które tworzą wyspą Ometepe, wygasły przez ostatnie 3000 lat. Jak nazwa wskazuje zwykle pokryty jest warstwą chmur za sprawą wysokości oraz swego położenia na jeziorze Nikaragua dlatego las ten wyróżnia się wyjątkowo bujną roślinnością.


    ^   ^^^Botanik w stacji biologicznej powiedział mi: "Ilość różnych form paproci w wyższych częściach lasu deszczowego jest zadziwiająca". Na pierwszym planie, charakterystyczne dla tropikalnej ameryki drzewo cecropia o dużych, palczastych liściach. Pomimo, że wulkan i jego zbocza to obszar chroniony niższe partie lasu to las wtórny poprzecinany plantacjami kawy, kakao i bananów.


    ^   ^^^Wiele roślin w lasach deszczowych wykorzystuje różne formy obrony. Kolce to jedna z broni która jest bardzo popularna w tropikach.


    ^   ^^^Srokal białogardły (Calocitta formosa) jest pospolitym wszystkożernym ptakiem w zachodniej cześci Nikaragui. Oprócz insektów i innych małych zwierząt (np. jaszczurki) żywi sie tez nasionami i owocami. Tutaj cale stado delektowało się owocem papai.


    ^   ^^^Empidonka żóltobrzucha (Empidonax flaviventris).


    ^   ^^^Tapiranga szkarłatno-czarna (Ramphocelus passerinii).


    ^   ^^^

    ^   ^^^Kleszczojad gładkodzioby (Crotophaga ani). Jest to ptak z rodziny kukułkowatych jednak w odróżnieniu od kukułek nie prowadzi pasożytniczej inkubacji swoich jaj.


    ^   ^^^Czaple śnieżne (Egretta thula) czekające na swoje śniadanie przy małej zatoczce u wybrzeży Pacyfiku.


    ^   ^^^Pelikany lecące nad falami oceanu Spokojnego wykorzystujące aerodynamiczny efekt przypowierzchniowy.


    ^   ^^^Mrówki grzybiarki lub czasami nazywane mrówki parasolowate wystepują w Ameryce Centralnej i Poludniowej w strefie tropikalnej. Tuz obok ludzi tworzą skomplikowane i największe społecznosci na ziemi. Mrówki te są farmerami, wycinają kawałki konkretnych lisci i zanosza je do gniazda po czym są przeżuwane i składane w komorze z specyficzną grzybnią dla danego gatunku. Grzybnia jest pokarmem dla samych mrówek i ich larw. W przeciwieństwie do ludzi mrówki te nigdy nie niszcza rośliny którą sie zywią. Chociaż sieja dużo zniszczenia pośród niektórych roślin odgrywają bardzo ważna role w utrzymaniu zdrowego ekosystemu poprzez dystrybucje składników odżywczych.


    ^   ^^^Ta tarantula była wyczerpana i prawdopodobnie częściowo zdrętwiała po walce z gatunkiem osy który na nie poluje.


    ^   ^^^Pajak z rodziny Nephilia występujący w strefie tropikalnej.


    ^   ^^^

    ^   ^^^

    ^   ^^^Fikus dusiciel w suchym lesie podzwrotnikowym (las kserofityczny) na zboczach wulkanu Cosiguina. Kształt tego drzewa wygląda prawie jak zaprojektowany przez ludzi. W lokalnym języku nazywane jest Matapalo co oznacza "drzewo zabójca". Drzewo to jest pasożytem które rozwija się kosztem innego zwykle starego dorosłego drzewa. Pomimo swojej morderczej natury przez przyrodników potocznie nazywane jest dawcą życia.


    ^   ^^^Małpa z rodziny czepiaków. Jedna z charakterystycznych cech czepiaków jest ich długi ogon który służy jako piąta kończyna w czasie przemieszczania się w koronach drzew. Samice rodza tylko jedno młode co 2-4 lata. Taki niski współczynnik narodzin wraz z kurczącą się przestrzenią do życia są przyczyniającymi sią czynnikami do spadku ich populacji.


    ^   ^^^Czepiak skaczący z drzewa na drzewo.


    ^   ^^^Kolibry żyją tylko w Nowym Świecie. Wiele z nich jest bardzo małych od 5 do 13 cm długości. Podczas lotu częstotliwość uderzeń ich skrzydel to ok. 50 uderzeń na sekundę a niektóre z nich nawet do 70. Mogą być zawieszone w powietrzu a potem nagle osiągnąć szybkość przekraczającą 55 km/h. Niektóre z nich żywią się wyłącznie nektarem a inne są czystymi owadożercami.


    ^   ^^^Sępnik różowogłowy (Cathartes aura) jest szeroko rozpowszechnionym ptakiem wzdłuż ameryki południowej i częściowo północnej. Jest padlinożercą i co jest bardzo rzadkie wśród ptaków ma bardzo wyostrzony zmysł węchu. Mogą wyczuć psujące się ciało kiedy szybują ponad lasem.


    ^   ^^^Sępnik czarny (Coragyps atratus) często żyje w bliskim sąsiedztwie z ludźmi gdzie poszukuje pożywienia na wysypiskach śmieci. Są bardziej agresywne niż inne sępy i czasem polują w grupach na małe ssaki. Od dawna budzą niecheć wśród farmerów ponieważ zdarza się, że polują na małe nowo narodzone cielaki.


    ^   ^^^Tyran melancholijny (Tyrannus melancholicus).


    ^   ^^^Tygryska nagobroda (Tigrisoma mexicanum).


    ^   ^^^

    ^   ^^^

    ^   ^^^W pierwszej chwili nie ma nic specjalnego na tym zdjęciu ale dokładne prześledzenie śladów odsłania historie wydarzeń. Jest to plaża na wybrzeżu Pacyfiku gdzie parę gatunków żółwi morskich składa swoje jaja. Ślad w tyle pokazuje czolgającego się żółwia z oceanu który jest po lewej stronie. Wlecze się przez ok 70m. do momentu napotkania krzaków po prawej stronie. Wtedy, żółw nawraca i idzie z powrotem do oceanu jak pokazuje ślad na pierwszym planie. Cala tragedia rozgrywa się w momencie kiedy ślady żółwia spotykają się z śladami człowieka i wtedy żółw znika, najprawdopodobniej kończy w czyimś garnku.


    ^   ^^^Żółw oliwkowy (Lepidochelys olivacea) jest najbardziej rozpowszechnionym żółwiem morskim na świecie. Pomimo tego faktu i międzynarodowej ochrony ich populacja spada. Od lat 60ych ubiegłego wieku ich numer obniżył się średnio o 50% (w niektórych miejscach nawet 80%) głównie z powodu grabieży jaj, kłusownictwa i rybołówstwa. Dorosłe osobniki osiągają wagę do 45kg. Młode po 50 - 60 dniach inkubacji wylęgają się (4cm.) i od razu idą w stronę morza. Wrócą dokładnie w to samo miejsce po 12-15 latach kiedy osiągną dojrzałość seksualna.


    ^   ^^^Kacykowiec aztecki (Psarocolius montezuma) znany też jako kacyk Montezumy. Ptak ten plecie gniazda z trawy w kształcie worka zawieszonego na galeziach. Jedna kolonia sklada sie z okolo 30 gniazd. Samce wydają dzwięk gulgotania podczas kiedy robią głeboki skłon co przypomina opadające wahadło.


    ^   ^^^


ENGLISH