ENGLISH
STRONA GŁÓWNA W dół


GWATEMALA 2019
Kościół La Merced w Antigua.


    ^   ^^^Początek katedry San Jose w Antigua to rok 1545 r. Zburzona przez trzęsienie ziemi w 1773 po czym odbudowana tylko częściowo.


    ^   ^^^Antigua.


    ^   ^^^Antigua.


    ^   ^^^Antigua.


    ^   ^^^Antigua.


    ^   ^^^Wczesnym porankiem w centrum Antigua, można kupić mleko prosto od kozy.


    ^   ^^^Kukurydza była podstawą wyżywienia majów i do dnia dzisiejszego stanowi podstawowy składnik kuchni Gwatemalczyków.


    ^   ^^^Antigua.


    ^   ^^^Starsze autobusy w Gwatemali popularnie nazywane "chicken buses" to popularny środek transportu. Kolokwialna nazwa autobusu, "chicken bus" wzięła się od różnego rodzaju towarów przewożonych tymi autobusami np. żywym inwentarzem jak kurczaki.


    ^   ^^^Antigua.


    ^   ^^^Antigua.


    ^   ^^^Antigua.


    ^   ^^^

    ^   ^^^Kościół La Merced w Antigua.


    ^   ^^^Aktywny wulkan El Fuego.


    ^   ^^^Aktywny wulkan El Fuego.


    ^   ^^^Antigua częściowo w cieniu nieaktywnego wulkanu De Agua.


    ^   ^^^Budynek biblioteki w Antigua.


    ^   ^^^

    ^   ^^^Cmentarz komunalny w Antigua.


    ^   ^^^Cmentarz komunalny w Antigua.


    ^   ^^^Cmentarz komunalny w Antigua.


    ^   ^^^Cmentarz komunalny w Antigua.


    ^   ^^^

    ^   ^^^Antigua ma wiele kościołów i klasztorów w centrum, jak I poza miastem. Większość z nich jest podupadła i zniszczona przez licznie nawiedzane ten region trzęsienia ziemi na przestrzeni dziejów.


    ^   ^^^Wygasły wulkan Tolimán (3258 m n.p.m.) przy jeziorze Atitlán którego powierzchnia wody leży na wysokości 1563 m n.p.m.


    ^   ^^^Wieczorne rejsy wycieczkowe po jeziorze Atitlán.


    ^   ^^^Miasto flores znajduje się na wyspie jeziora Petén Itzá, którego poziom wody podwyższa się zalewając na stałe brzegi wyspy.


    ^   ^^^W centrum wyspy Flores na niewielkim pagórku wznosi się katedra Nuestra Senora de los Remedios, naprzeciw której spotyka się lokalna ludność.


    ^   ^^^Koło zamachowe po prawej to maszynka do szatkowania lodu. Sprzedawca przechowuje bloki zamrożonej wody, które szatkuje na drobne kawałki do kubeczka, po czym polewa je różnymi sokami, czasem dodając bakalii.


    ^   ^^^

    ^   ^^^Na wyspie Flores, każdego dnia, kilka razy dziennie, ludzie uczestniczyli w widowiskowych paradach z tańczącymi kukłami i żywą orkiestrą grającą na cymbałach i bębnach.


    ^   ^^^

    ^   ^^^W okresie Świąt Bożego Narodzenia niektórzy sprzedawcy rozsypują wewnątrz sklepu igły sosnowe, tworzące zielony dywan.


    ^   ^^^Targowisko w Santa Elena. Sprzedawca sprzedaje żywe kury zawieszone w koszach, a z zabitych kur nieuformowane jaja sprzedawane są oddzielnie w reklamówkach.


    ^   ^^^

    ^   ^^^

    ^   ^^^

    ^   ^^^Zatrzymałem się a kilka dni w byłej stacji badawczo-naukowej rezerwatu "Bocas del Polochic". W przeszłości stacja badawcza znajdowała się centrum lasu. Dziś jest to mały skrawek lasu z jednej strony otoczony niedostępnymi bagnami a z drugiej plantacją palmy olejowej. Na zdjęciu transport owoców olejowca, przez plantację palmy.


    ^   ^^^

    ^   ^^^

    ^   ^^^Tarasy przelewającej się wody w Semuc Champey. Tarasy są tylko naturalnym wapiennym pomostem a główny rwący nurt rzeki przepływa pod nimi na odcinku 300m.


    ^   ^^^Tarasy w Semuc Champey, tworzą naturalne baseny bardzo popularne wśród turystów.


    ^   ^^^Dziewczyna zbiera żywicę do kadzidła, używanego podczas ceremonii religijnych.


    ^   ^^^W Gwatemali system recyklingu jest prawie nie istniejący. Większość ludzi po prostu pali wszystkie śmieci, w przewadze składające się z plastiku.


    ^   ^^^Starożytne ruiny w Tical.
Przed wieloma świątyniami znajduje się mały ołtarz na którym palono przypuszczalnie ofiary lub kadzidła.


    ^   ^^^Świątynia V, zbudowana ok. 700 r. ne. Druga co wielkości świątynia na terenie kompleksu w Tikal o wysokości 59m.


    ^   ^^^

    ^   ^^^Świątynie nie są zarośnięte a większość jest odbudowanych czy zrekonstruowanych, niemniej poczucie bliskości i osadzenia w dżungli robi niezwykłe wrażenie.


    ^   ^^^

    ^   ^^^"Gran Plaza" znajduje się w centrum starożytnego miasta Tikal i tworzyła w dzisiejszym rozumowaniu, rynek miasta.


    ^   ^^^Wędrując pomiędzy ruinami wiać w większości mury, schody czy komnaty ale płaskorzeźby czy inne ornamenty, nie są częstym widokiem.


    ^   ^^^Kiedy wracałem do swojego namiotu, przez pole namiotowe przechodził krokodyl.


    ^   ^^^Wzdłuż zachodniego wybrzeża przez 20 km rozciąga się rezerwat Monterrico. Wśród mangowców kursują promy przewożące ludzi, towary jak i samochody ciężarowe.


    ^   ^^^Gwatemala boryka się z przestępczością. Niektóre firmy przewozowe, wprowadziły obowiązkowe kontrole osobiste przed każdym wejściem pasażera na pokład autobusu.


    ^   ^^^

    ^   ^^^


ENGLISH
STRONA GŁÓWNA Do góry