NATURA INDII 2022
(Balanophora dioica).
    ^   ^^^
(Balanophora dioica) Jest to jeden z rodzajów rodziny gałecznicowatych. Przypomina swoim wyglądem grzyba ale nim nie jest. Rośnie w zaciemnionym podłożu. Jest rośliną pasożytniczą nie produkująca liści, a żywność w całości czerpie z korzeni pewnych drzew. Rośnie tylko w Indiach wschodnich, Bhutanie i Myanmar.
    ^   ^^^
    ^   ^^^
Nephilia pająk.
    ^   ^^^
(Dysphania militaris Linnaeus)
    ^   ^^^
Tam gdzie kończy się równina Bangladeszu, zaczyna wznosić się górzysty stan Indii - Meghalaya. Pasmo gór Khasi stanowi pierwszą zaporę, którą napotyka nadchodzący z południa monsun. Wzgórza te zdobyły tytuł jako najbardziej wilgotne miejsce na ziemi z rocznymi opadami przekraczającymi 11 000 mm. Mając na uwadze, że monsun trwa ok pół roku opady porównywalne są z najwilgotniejszymi miejscami w lasach tropikalnych z tym, że tam opady są rozciągnięte przez cały rok. W roku 1861 region ten otrzymał 9 300 mm deszczu tylko w jednym miesiącu lipcu. Dla porównania roczny opad w Polsce to 600 mm.
    ^   ^^^
Te wszystkie opady w połączeniu z stałą temperaturą roczną tworzą góry pokryte bujną roślinnością.
    ^   ^^^
W górach Khasi mieszkają etniczne grupy o tej samej nazwie. Przez stulecia uplatają i utrzymują zwisające korzenie powietrzne figowca bengalskiego tworząc tzw. żywe mosty korzeniowe.
    ^   ^^^
Budowa mostu zabiera do 15-stu lat. Po tym okresie prawidłowo utrzymywany most służy przez kilka stuleci.
    ^   ^^^
Hulman (Semnopithecus) dość liczny na subkontynencie indyjskim. Hulmany zamieszkują lasy jak i tereny miejskie, gdzie ludzie dostarczają im jedzenie. Dla hindusów są zwierzętami świetymi, które wedłóg wierzeń ich religii pomogły bogu Ramie wypędzić złego demona Rawana.
    ^   ^^^
Hulman (Semnopithecus).
    ^   ^^^
Mangusta indyjska (Urva edwardsii) jest szeroko rozpowszechniona i znajduje się pod ochroną prawa indyjskiego. Zwykle zamieszkują parami głębokie nory. Tę parę obserwowałem i sfotografowałem na starym zapuszczonym cmentarzysku muzułmańskim. Mieszkały we wnętrzu grobu, który był połączony korytarzami z innymi grobami tworząc sieć połączeń. Są bardzo płochliwe, ale kiedy się przyzwyczają i oswoją do obecności człowieka mogą być dość zaciekawione.
    ^   ^^^
Mangusta indyjska (Urva edwardsii).
    ^   ^^^
    ^   ^^^
    ^   ^^^
    ^   ^^^
    ^   ^^^
Nektarnik stalowy (Cinnyris asiaticus).
    ^   ^^^
Aleksandretta śliwogłowa (Psittacula cyanocephala) Papużka występująca na subkontynencie indyjskim. Dymorfizm płciowy jest zauważalny, samce mają czerwone głowy a samice szare.
    ^   ^^^
Majna norowa (Acridotheres ginginianus).
    ^   ^^^
Paw indyjski, paw zwyczajny, samiec (Pavo cristatus).
    ^   ^^^
Paw indyjski, paw zwyczajny, samica (Pavo cristatus).
    ^   ^^^
Tymal szarogłowy (Argya striata).
    ^   ^^^
Pasecznik pięciopręgi (Funambulus pennantii).
    ^   ^^^