ENGLISH

INDIE 2022




Wielu ludzi powiada, że Indie to kraj kontrastów. Kolory są jednym z tych kontrastowych elementów.
Tutaj sprzedawca barwników do tkanin na targu w New Delhi.


    ^   ^^^



Indie to kraina przypraw, jednak wedle mojej opinii Indie to kraj mieszanek zwanych masalami. Masala to przeważnie wybrane przyprawy, zmielone i wymieszane w celu uzyskania nowego smaku i zapachu.


    ^   ^^^



Większość hinduskich przekąsek jest smażone na głębokim oleju, wliczając w to różne odmiany słodyczy.


    ^   ^^^



Popularna przekąska w Indiach to samosa i smażona kanapka.


    ^   ^^^



Indie to kraj targowisk i życia społecznego na ulicy.


    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^



Indie są głównie wegetariańskie, ale rosnąca klasa średnia konsumuje coraz więcej mięsa.


    ^   ^^^



W Indiach wiele zwierząt posiada specjalny status, ale żadne z nich nie jest tak czczone jak krowy. Ten byk stoi przed świątynią czekając na kawałki jedzenia i czułe poklepywania przechodniów.


    ^   ^^^



Myślę, że nie ma w Indiach miasta, w którym nie żyłyby żadne krowy. Dla Hinduskich wyznawców troska i karmienie krów to dobry uczynek, który dodaje punkty do karmy.


    ^   ^^^



Kobiety sprzedają trawę dla hinduskich wyznawców, którzy chcą nakarmić krowę czy dwie. To zapewnia wspólne korzyści dla wszystkich uczestników. Kobiety zarabiają troszkę pieniędzy, krowy są nakarmione, a hinduski wierzący dostaje swoje błogosławieństwo, nie wspominając farmera, który nie musi karmić swoich zwierząt.


    ^   ^^^



Jak wszystkie zwierzęta, miejskie krowy muszą pozbyć się swoich ekskrementów. Może to wywołać nagłe zamieszanie na ruchliwej ulicy, szczególnie kiedy piesi są ubrani w eleganckie stroje.


    ^   ^^^



Niektórzy ludzie mogą utrzymać się ze zbierania krowich odchodów. Zbierają je, suszą i używają jako paliwo do gotowania obiadów czy ogrzania domu.


    ^   ^^^



Niektórzy ludzie potrafią się utrzymać z sprzedaży suszonego krowiego łajna. Jeden placek kosztuje 10 rupii co w przeliczeniu na złotówki kosztuje ok 60 groszy.


    ^   ^^^



Innym dobrem zabieranym krowom jest ich mleko. Widok doczepionych do motocykli kan na mleko to codzienny widok na ulicach miast Indii.


    ^   ^^^



Świeże mleko sprzedawane bezpośrednio z wiader.


    ^   ^^^



Indyjski czaj (herbatka) jest spuścizną po brytyjskich kolonizatorach. Jednak napój ten został zmodernizowany i oprócz liści herbaty, mleka i cukru dodają do niego imbir i mieszankę przypraw stworzoną na potrzeby herbaty zwanej "czaj masala".


    ^   ^^^



W przeszłości zawsze używano małych szklaneczek wielokrotnego użytku. Dziś jest to rzadki widok i jednorazowe kubeczki papierowe lub gliniane zdominowały prawie cały kraj.


    ^   ^^^



Fryzjer udziela swoich usług bezpośrednio pod mostem. Jest to częsty widok w całych Indiach i wielu mężczyzn korzysta z ich usług goląc zarosty.


    ^   ^^^





    ^   ^^^



Indie są głównym graczem na rynku międzynarodowym w technologi informatycznej. Tutaj w miejscowości Bikaner naprzeciw sądu prawnicy piszą dokumenty dla swoich klientów na starych maszynach do pisania.


    ^   ^^^



Mobilny Bankomat.
Pomyślałem, że dla potencjalnych rabusiów taki bankomat to łatwy łup pod warunkiem, że drogi są przejezdne.


    ^   ^^^



Większość publicznych autobusów nie przypomina standardów znanych z Europy ale są tanie i efektywnie.


    ^   ^^^



Miejskie pisuary dla mężczyzn. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że podobne miejsca były jednymi z najtrudniejszych miejsc do odwiedzenia.


    ^   ^^^



Ulica w miejscowości Ayodhia.


    ^   ^^^



Boczna uliczka granicząca z świątynią, gdzie bramini wyrzucają nadmiar kwiatów ofiarowanych bóstwom wewnątrz świątyni. Taka uliczka jest jak bufet dla krów i małp.


    ^   ^^^



Dwóch braminów rozgrzewających się w chłodny wieczór.


    ^   ^^^



Rzeka Ghanghara, lokalnie znana jako Saraya, jest dopływem Gangesu. W różnym stopniu wszystkie rzeki w Indiach są uznawane za święte. W miejscowości Ayodhia rzeka ta nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ przebiega przez historyczne miejsce króla i zarazem boga Ramy. Kobiety dokonują specjalnych rytuałów i jednym z nich jest śpiewanie w stronę rzeki.


    ^   ^^^



Część rytuału polegała wspólnym złapaniu wcześniej usypanej kupki z piasku, mułu rzecznego, ryżu i płatków kwiatów i wrzuceniu jej do rzeki. Płonący ogień zwykle towarzyszy jako czynnik oczyszczający.


    ^   ^^^



Kobieta wysyłająca ofiarę bogom. Zwykle są to małe miseczki zrobione z liści, do środka wkłada się przeważnie kwiaty aksamitki i świeczkę.


    ^   ^^^



Rzeźba przedstawiająca fallusa, symbol boga Sziwy.
Pielgrzym po ukończeniu ablucji polewa rzeźbę wodą nad rzeką Ghaghara w Ayodhia.


    ^   ^^^





    ^   ^^^



Mężczyzna po zakończonej kąpieli oczyszczającej w świętym jeziorze zakłada swoje dhoti, które są kawałkiem materiału zwijanym w sposób przypominający spodnie.


    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^



Z racji tego, że wszyscy wyznawcy Hinduizmu czy Buddyzmu są skremowani, jedyne groby, które widziałem to Muzułmańskie lub Chrześcijańskie.


    ^   ^^^





    ^   ^^^



Mężczyzna ucinający drzemkę na placu małego meczetu.


    ^   ^^^



Zielony kolor to kolor Islamu. Wiele z muzułmańskich grobów jest malowane na zielono.


    ^   ^^^



Sadhu to święty człowiek w Hinduizmie. Tutaj recytuje śpiewając teksty ze świętej księgi.


    ^   ^^^





    ^   ^^^



W Waranasi nad brzegiem rzeki Ganges bramini oczekują wiernych w celu odprawienia specjalnych rytuałów i błogosławieństw.


    ^   ^^^



Ilość różnych rytuałów jest bardzo liczna i każdy podchodzi do nich indywidualnie. Przed ich rozpoczęciem męska część pielgrzymów goli głowy pozostawiając z tyłu głowy mały kosmyk włosów zwany sikha. Następnie ubierają białe szaty i dopiero wtedy rozpoczynają przygotowanie specjalnych ofiar na schodach ghatów schodzących do rzeki.


    ^   ^^^



Różnorodność form i kształtów sporządzonych z mułu rzeki może dziwić i być niezrozumiała dla człowieka z zewnątrz. Tutaj mężczyzna i kobieta lepią świętą rodzinę reprezentującą Pana Sziwę wraz z jego rodziną.


    ^   ^^^



W Waranasi wielu pielgrzymów i turystów wynajmuje łódź, żeby odbyć rejs po Gangesie wzdłuż rzeki.


    ^   ^^^



Mieszkańcy Indii, jak reszta krajów azjatyckich, mają czarne włosy nawet w gronie starszych mieszkańców. Niespodzianką było zobaczyć kobietę z pięknymi długimi siwymi włosami.


    ^   ^^^



Trzy kobiety piorące swoje ubrania i przygotowujące się do religijnych rytuałów na jednym z ghatów w Waranasi.


    ^   ^^^



Trzech chłopców imitujących wygląd boga Sziwy według wierzeń Hinduizmu.


    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^



Trzy symbole boga Sziwy w formie fallusa. Wierni zwykle podczas porannej modlitwy pozostawiają kawałki kwiatów i jedzenia przy lindze i joni. Z tego powodu Pasecznik pięciopręgi (Funambulus pennantii) znajduje doskonałą sposobność, żeby zapewnić sobie śniadanie.


    ^   ^^^



Niektórzy ludzie rozpoczynają przywitanie dnia nad Gangesem jeszcze przed wschodem słońca, kiedy ogarnia wszystkich ciemność, a w kierunku wschodnim na niebie pojawia się pierwsza łuna.


    ^   ^^^



Wraz z wiernymi nad brzegiem Gangesu kapłani rozpoczynają swoje obrządki przed wschodem słońca.


    ^   ^^^



Życzeniem wielu hinduskich wyznawców jest to, żeby zostać spalonym nad brzegiem Gangesu. Niektórzy wierzą, że w ten sposób zapewnią sobie Mokszę, czyli zakończenie cyklu narodzin i śmierci.


    ^   ^^^



Po spaleniu ciała na stosie, prochy i tlące się drewno jest dogaszane przez polewanie wodą z Gangesu.


    ^   ^^^



Z powodu dużej ilości palonych ciał na stosach z drewna dostawy trwają prawie nieprzerwanie.


    ^   ^^^





    ^   ^^^



Wieczór to najpopularniejszy czas dla pielgrzymów i turystów na rejs po Gangesie. Powoduje to korki i niebezpieczeństwo zderzenia. Powoduje to zarówno zanieczyszczenia spalinami, jak i wyciekającym olejem napędowym do rzeki. Większość łodzi nie spełnia norm używając starych i nie za dobrze utrzymywanych silników. Smród spalin czuć w bezpośreniej okolicy rzeki.


    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^



Wielu Sikhów płci męskiej nosi turban poza granicami swojego domu. Zwyczajem jest również noszenie długiej brody.


    ^   ^^^



Złota świątynia (Harimandir Sahib) w Amritsar jest najświętszym miejscem religii zwanej Sikhizmem. Każdego dnia miejsce to jest odwiedzane przez 150 000 ludzi. Większość przybyszów przychodzi tam na modlitwę, medytację czy po prostu czczenie tego miejsca.


    ^   ^^^



Budowla ta przechowuje Guru Granth Sahib. Jest to nazwa świętej księgi skompilowanej i umiejscowionej w złotej świątyni w 17-tym wieku. Jest ona czytana w jej wnętrzu od rana do wieczora, a na czas nocy przenoszona do specjalnego pomieszczenia na zewnątrz świątyni.


    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^



W Radżastanie, zachodnim stanie Indii, ludzie w ten sposób tworzą podobizny historycznych miejscowych świętych.


    ^   ^^^



Wizerunek króla małp - Hanuman na szczycie góry.


    ^   ^^^



Szczur w świątyni Karna Mata w Deshnoke. We wnętrzu tej świątyni znajduje się około 20 000 tych zwierząt. Wierzy się, że są inkarnacjami pewnej małej kasty w Radżastanie. Jest to przejściowa forma za nim narodzą się ponownie jako ludzie.


    ^   ^^^



Szczury te uważane są jako święte, dlatego karmione są zarówno przez duchownych, jak i przybywających wiernych. Tutaj dostają mleko do picia.


    ^   ^^^



Świątynia Dżinijska Bhanda Shah w Bikanerze.


    ^   ^^^



Zewnętrzna ściana świątyni Jagdish w Udajpurze wybudowanej w 1651 roku.


    ^   ^^^





    ^   ^^^



Bramin błogosławi kobietom przy świętym jeziorze Puszkar.


    ^   ^^^



Trzech mężczyzn modlących się przy rzece Ghaghara w Ayodhi.


    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^



W indiach kobiety z niższych kast zatrudniane są na budowach, które wykonują prace na równi z mężczyznami.


    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^



Kowale.


    ^   ^^^



Dla niektórych kobiet w Indiach ich jedyny szczęśliwy dzień to dzień ślubu. Pracują bardzo ciężko, a transport drzewa z lasu to ich obowiązek.


    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^



Podczas zimy i chłodnych nocy w północnych Indiach krowy są przykrywane materiałem.


    ^   ^^^



Każdego poranka ulice Indii są zamiatane i czyszczone. W wielu przypadkach kupki z odpadami są podpalane. Krowy w chłodny poranek wykorzystują to jako sposobność do ogrzana się.


    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^



Kuszinagar jest miejscem, gdzie Budda umarł według wierzeń i przekazów buddyjskiej tradycji. Dokładnie w miejscu jego ostatniego tchnienia znajduje się ta rzeźba.


    ^   ^^^



Grupy pielgrzymów przynoszą duże kawałki materiału koloru szafranowego w celu przykrycia leżącego Buddy w miejscu, w którym zmarł.


    ^   ^^^



Muzułmański cmentarz. W tle sławny Tadż Mahal, który również w swoim wnętrzu mieści kilka grobów.


    ^   ^^^



Mehendi lub bardziej znane jako henna to sztuka dekorowania skóry przypominającą tatuaż. Farba jest zrobiona z sproszkowanych liści rośliny zwanej hennowym krzewem.


    ^   ^^^



W większości używają jej kobiety przed specjalnymi wydarzeniami jak ślub czy święta. Zwykle dekorują dłonie i częściowo ręce, a także stopy z niższą częścią nóg.


    ^   ^^^



Przed ślubem pan młody urządza przyjęcie w swoim domu (a panna w swoim), żeby spotkać swoją rodzinę. Każdy uczestnik przywdziewa żółte szaty i smaruje twarz pana młodego żółtą pastą sporządzoną z kurkumy. Ceremonia Haldi jest w pewnym stopniu odpowiednikiem wieczoru kawalerskiego.


    ^   ^^^





    ^   ^^^



Mała fabryka tkanin i sari, gdzie wzory, kształt i kolory są im nadawane.


    ^   ^^^



Niektóre materiały są farbowane w prywatnych domach, a następne zawożone do fabryki, żeby nadać im wzory.


    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^



Fort Mehrangarh w Dżodhpurze.


    ^   ^^^



Dwóch mężczyzn czekających na popularne południowo indyjskie danie zwane dosą. Jest to cienki placek czasem posypany drobno pokrojonymi warzywami. Na życzenie kupującego może być zwinięty z nadzieniem ziemniaczanym, oczywiście wszytko wybornie przyprawione. Z dosą zawsze serwowany jest Dahl, popularna zupa z soczewicy.


    ^   ^^^



Smażone przekąski spożywane zamiast czipsów.


    ^   ^^^



Indyjska cukiernia. Poukładane w stosy kulki zwane laddu to popularne ręcznie robione desery. Często są składane w świątyniach jako ofiary dla bóstw i spożywane w dużych ilościach w czasie festiwali.


    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^



Kobieta ucina gałązki wykorzystywane zamiast szczoteczek do czyszczenia zębów. Sprzedawane są w wiązkach o odpowiedniej długości.


    ^   ^^^



Kobiety na wsi prażą ryż.


    ^   ^^^





    ^   ^^^



Stosy poukładanych bloków to krowi obornik zmieszany ze słomą, uformowany w bloki i suszony. Później użyty jako paliwo do pieców.


    ^   ^^^



Dwie kobiety i bramin siedzące naprzeciw świątyni i uczestniczące w spalaniu ofiar.


    ^   ^^^





    ^   ^^^



Uliczny warsztat tatuażu.


    ^   ^^^





    ^   ^^^



Girlandy z aksamitek sprzedawane przed wejściem do świątyni Hanumana.


    ^   ^^^



Ghat w Mathurze przy rzece Jamunie.


    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^





    ^   ^^^



Siostra klasztorna z pobliskiego klasztoru z grupą swoich podopiecznych. Indie są w przeważającej mierze hinduskie. Znajdują się tam stany, gdzie większość stanową muzułmanie, buddyści lub sikhowie, ale wschodni malutki stan Meghalaya należy do większości chrześcijańskiej z populacją 75%.


    ^   ^^^



Mały cmentarz w leśnych ostępach gór stanu Meghalaya.


    ^   ^^^



W kulturze europejskiej krukowate są symbolem śmierci, wojny i zarazy. W hinduizmie jest to środek transportu bogini Sani. Są także przedstawiane w towarzystwie bogini Kali, która jest boginią czasu, wojny i śmierci. Także jest tu pewna analogia. Zdjęcie zrobiłem na cmentarzu w New Delhi.


    ^   ^^^





    ^   ^^^


ENGLISH